Co nowego

cykl Wiosna – Lato 2014

Tegoroczny cykl wiosenno-letni rozpoczęliśmy od dwóch warek ciemnych, palonych piw. Stało się tak głównie ze względu na to, że nasz poprzedni nieco eksperymentalny Robust Porter okazał się sukcesem i znalazł swoich amatorów w gronie najbliższych.

Wpis robię na początku czerwca, kiedy nie ma po nim już śladu, co więcej: na wyczerpaniu znajdują się też już zapasy piwa o roboczej nazwie Too-mash, które było jego następcą a nazwa inspirowana jest imieniem naszego przyjaciela, który niemal zmusił nas do tej warki.

Too-mash to Foreign Extra Stout 17 BLG na bazie przepisu Doroty Chrapek.

Zaraz po Too-mashu uwarzyliśmy w kolejności:

Brown Porter 12,5 BLG na bazie przepisu Piotra Wypycha,

Witbier 12,5 BLG także inspirowany przepisem Piotra Wypycha z mocna nutą autorskiej fantazji,

AIPA 16,6 BLG na bazie receptury Szymona Kierszniowskiego,

Grodziskie 7,8 BLG na bazie receptury Jana Szały.

 

5 warek ze średnim wybiciem 45l każda powinno wystarczyć w kategoriach konsumpcyjnych do sezonu jesiennego. jeśli chodzi o aspekt kreatywny, to pomimo bazy będącej recepturami uznanych piwowarów domowych w każdej warce staraliśmy się dokonać modyfikacji. Jedne były podyktowane ciekawością, inne koniecznością a jeszcze inne przypadkiem. Zabrakło nam jednak w tym cyklu warki typowo eksperymentalnej uwarzonej według autorskiego przepisu, choć nie ukrywam że takowy jest gotowy i czeka na jakiś wolny weekend.

Browar Szypy wita na nowej drodze… eee, na nowej stronie!

Tak to już jest w życiu, że jeśli mamy kłopoty z motywacją do wykonywania jakiejś czynności, zwykle przesuwamy ją na liście priorytetów dalej i dalej. Tak też jest z naszą stroną internetową. Im więcej pracy w pracy, domu w domu tym mniej czasu na uzupełnianie treści strony. Tym bardziej, że to tylko mniej efektywny element naszego piwowarskiego hobby. Zdecydowanie bardziej wolimy spędzać czas warząc piwo, niż klikając w klawiaturę.

Doszliśmy jednak do wniosku, że bez strony to nie to samo. I postanowiliśmy zmodernizować ją tak, żeby łatwiej było uzupełniać treść, i żeby była ona podawana w sposób bardziej atrakcyjny dla odwiedzających ją gości.

Jednocześnie postaramy się o to, by osoby które tutaj trafią zainteresować tematem piwowarstwa domowego, rzemieślniczego i zachęcić do zmiany sposobu patrzenia na piwo.

Znajdzie się tutaj ogromna baza wiedzy o piwie i piwowarstwie w postaci posegregowanych w kategorie tematyczne linków do stron – czyli coś czego mnie osobiście w swoim czasie bardzo brakowało. Postaram się z czasem usystematyzować informacje, a cały czas na bieżąco będziemy prowadzić bloga, który opowie o naszych piwowarskich perypetiach.

Nasza nowa strona będzie także spełniała funkcję czysto użytkową, będzie dla nas narzędziem do opracowywania i przechowywania przepisów, będzie zawierała informacje o stanie naszych zapasów i magazynów, o temperaturach w punktach pomiarowych fermentorów i leżakowni. Będziemy z niej (przynajmniej w założeniu) korzystać planując nasz wspólny czas i przedsięwzięcia piwowarskie.

Będziemy ją wreszcie traktować jako swoisty pamiętnik.

Zapraszamy

Grzegorz i Kuba (Guzz i Kubuz) Bartniccy.

 

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930